Zawód komornika nie należy do łatwych - nie dość, że jest wyjątkowo niewdzięczny, wokół niego przez lata narosło wiele stereotypów i mitów. Tymczasem wymaga od wykonującego ten zawód szerokiej wiedzy, doświadczenia, umiejętności prawniczych, ale też zdolności komunikacyjnych.

Temat jego praw i obowiązków poruszymy innym razem, a dzisiaj wyjaśnimy inną kwestię - wykształcenia komornika. Otóż prowadzenie każdej egzekucji przeciw dłużnikom jest uruchamiane z przepisów prawnych. Właśnie dlatego każdy, kto chciałby zostać komornikiem, jest zobowiązany do ukończenia studiów prawniczych.

Zauważyliśmy, że bardzo dużo osób ma problem z właściwym usystematyzowaniem zawodów prawniczych. Jest to jednak zrozumiałe, gdyż w Polsce wyróżniamy ich wiele. Jeśli zaś potrzebujemy i poszukujemy pomocy prawnej - czy w formie usług, czy porad - jest to kluczowa wiedza, gdyż dzięki niej wiemy, do kogo należy się w danej sprawie udać. Różnice między zawodami są zatem bardzo istotne również wtedy, gdy chcemy odzyskać dług od osoby prywatnej albo też mamy, z różnych powodów, kontakt z komornikiem.

Komornik zatem - jak radca prawny, adwokat, sędzia, prokurator, doradca prawny, notariusz itd., również jest z wykształcenia prawnikiem i wykonuje jeden z zawodów prawniczych. Co więcej, ma status funkcjonariusza publicznego. Nie pełni jednak funkcji adwokata popularnie zwanego mecenasem. Warto też dodać, że prawnicy działają między prawem a społeczeństwem i ich celem jest przede wszystkim pomaganie ludziom w osiąganiu różnych celów poprzez tłumaczenie przepisów prawa.

Len./12, foto:PublicDomainImages/Pixabay